Skip to content Skip to footer

Eloksal Hattı 

Mimari amaçla kullanılmak üzere üretilen alüminyum profillerin estetik açıdan güzel gözükmesinin yanı sıra uzun yıllar görünümünün ve renginin bozulmadan korunması istenilir. Alüminyumun tabiatı gereği var olan oksit tabakası, ürünü hiçbir işleme bağlı kalmadan korozyona karşı uzun yıllar korusa da, 1-2 mikron kalınlıkta olan bu tabakanın kalınlığının 10-25 mikrona yükseltilmesiyle birlikte profilin görünümünün korunmasının garanti altına alınması mümkündür.

Eloksal, elektrolitik bir işlem olup, birçok farklı metodu bulunmaktadır. Prensipte alüminyum profiller, asitli bir elektrolit içine anot olarak daldırılırlar ve anot ile katot arasında belli bir gerilim (doğru akım) ile tatbik edilirler. Elektrolitik, çözünmeye uğrar ve profilin yüzeyinde bir oksit tabakası oluşur. Alüminyumu korozyondan koruyan tabaka bu tabaka olup, söz konusu tabaka cam gibi saydam bir özelliğe sahiptir. Bu çerçevede Firmamız, 800 ton/ay alüminyum profil eloksal kaplama kapasitesine ve uluslararası standartlardaki Qualanod Belgesine sahip eloksal tesisinde müşterilerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda 10 mikrondan 25 mikrona kadar farklı kalınlıklarda olan ve farklı renklere sahip eloksal kaplama işlemi gerçekleştirmektedir. İlgili talepler doğrultusunda mat, parlak, yarı parlak, satineli ve kumlu gibi farklı yüzeylerde üretim yapılabilmektedir.

Firmamızda 4 adet polisaj makinesi olup, parlak eloksallı profil üretiminde kullandığımız ham madde (AA6463) ile müşteri kalite talebine uygun yüzeyler elde etmekteyiz.

Satinaj makinamız ile homejen bir satineli yüzey konusunda uygun yüzeyler elde etmekteyiz.