Skip to content Skip to footer

Elektrostatik Toz Boya Tesisi

Elektrostatik toz boya tesisimizde farklı RAL renklerinde ve gloss parlaklıklarında alüminyum profiller boyanmaktadır. Firmamızın boyama işlemi aşamasında titizlikle ele aldığı bazı esaslar şunlardır:

  • Toz boya işlemine tabi tutulacak profilin alaşım kalitesi önemlidir.
  • Boyama işlemi, ekstrüzyon işlemi kurallarına uygun olarak yapılmalı ve yüzeyde herhangi bir çizik, yırtık, çıkıntı vs. olmamalıdır.
  • Boyanın yüzeye yapışma kabiliyetini arttırmak ve tozlardan temizlemek için profiller önce kimyasal ön yıkama işlemlerine tabi tutulmaktadır.
  • Boyanın alüminyum profil yüzeyine yapışmasını sağlayan ön işlem olarak çevreye duyarlı ‘Chrome free’ işlemi uygulanmakta ve tam otomatik olarak kontrol edilmektedir.
  • Ön işlem sonrasında otomatik robotlarla profillerin yüzeyleri homojen bir şekilde boyanmaktadır.

Toz boya ile kaplanmış profiller dekoratif bir görünüm kazanırlar. Bununla beraber, yüzeyler ultraviole ışınlarına ve ani sıcaklık değişimlerine karşı daha iyi bir dayanıklılık gösterirler.

Uluslararası ‘Qualicoat Belgesi‘ne sahip olan elektrostatik toz boya tesisimizde, tüm RAL renkleri ve özel renklerde 400 ton/ay boyama kapasitesi ile boyalı profil üretimi yapılmaktadır.